Oficjalny Internetowy Serwis Informacyjny  
   Aktualny serwis
° Atrakcje turystyczne
° Imprezy turystyczne
° Informacja turystyczna
° Baza noclegowa
° Warto zobaczyć
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy
Sitkówka-Nowiny
tel. +48 41 347-50-00
nowiny@nowiny.com.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Warto zobaczyć
PATRZ, PODZIWIAJ, PRZYJEDŹ DO NAS

Malownicze (zwłaszcza jesienią) zbocza góry Patrol i Biesak. Tereny gminy Sitkówka-Nowiny są dostępne zarówno dla turystów pieszych jak i dla rowerzystów. Ścieżki wiodą przez wspaniałe kompleksy leśne i wzdłuż pól uprawnych.

 Rzeka Bobrza. Spokojna latem i rwąca w czasie roztopów.

 

Zbiornik "Zgórsko", który jest rajem dla wędkarzy. Dzięki działalności Towarzystwa Wędkarskiego "Nowiny", które jest gospodarzem zbiornika, można w nim złowić: karpie ważące 15-16 kg, 20-kilogramowe sumy, ładne okonie i dorodne szczupaki.

Właśnie takie, ale także taaaaaaaaaaaaaaaaakie ryby!

Miejsca pamięci. Pomnik w Szewcach. 17 września 1944 roku las w Szewcach huczał od wybuchów granatów i jazgotu karabinów maszynowych. W tym miejscu oddział Armii Krajowej pod dowództwem porucznika "Jelenia" stoczył zwycięską potyczkę z hitlerowcami.

Mogiła w Zgórsku. Prawdopodobne miejsce pochówku czterech żołnierzy Armii Krajowej: porucznika Aleksandra Życińskiego ps. "Wilczur", Karola Łoniewskiego ps. "Lew", Józefa Figarskiego ps. "Śmiały" i Czesława Spadło ps. "Mały". Byli oni członkami tzw. grupy przetrwania, która po II wojnie światowej działała na terenie woj. kieleckiego. Zostali aresztowani 7 maja 1948 roku przez Urząd Bezpieczeństwa. Byli więzieni w siedzibie UB przy ul. Focha (obecnie Paderewskiego) w Kielcach. Następnie Sąd Wojskowy zasądził im wyroki śmierci. Zostali rozstrzelani prawdopodobnie pod tym dębem w Zgórsku. Przeprowadzona w czerwcu 2005 roku próba ekshumacji zwłok nie przyniosła skutku. Szczątków żołnierzy nie odnaleziono.

« powrót
Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Jakiego rodzaju źródłami energii odnawialenej jesteś zainteresowany?
kolektory słoneczne
pompy ciepła
inne systemy
zobacz wyniki

<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA