Oficjalny Internetowy Serwis Informacyjny  
   Aktualny serwis
° Atrakcje turystyczne
° Imprezy turystyczne
° Informacja turystyczna
° Baza noclegowa
° Warto zobaczyć
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy
Sitkówka-Nowiny
tel. +48 41 347-50-00
nowiny@nowiny.com.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Imprezy turystyczne
NA TROPACH SMOLENIA I DYDKA

Prawie 160 osób wzięło udział w V Jesiennym Rajdzie Gminnym „Góra Żakowa 2010”, który odbył się 7 października 2010 roku. Po raz pierwszy, razem z szóstoklasistami z gminy Sitkówka-Nowiny, rajdowe szlaki przecierali uczniowie z gmin Chęciny i Morawica. Uczestnicy rajdu mogą śmiało mówić: widzieliśmy Piekło.

  


Na szlaku im. Edmunda Padechowicza

  

V Jesienny Rajd Gminny „Góra Żakowa 2010” był pod wieloma względami wyjątkowy.
– Jest piąty, czyli obchodzimy mały jubileusz, mamy największą liczbę uczestników w historii i po raz pierwszy razem idą uczniowie z trzech gmin: Sitkówka-Nowiny, Chęciny i Morawica – mówił przewodnik świętokrzyski Grzegorz Pabian z Punktu Informacji Turystycznej w Nowinach, pomysłodawca rajdu.

W SŁOŃCU I WIETRZE
Na starcie rajdu, który znajdował się na końcu ulicy Zelejowa w Chęcinach stanęli uczniowie z pięciu szkół: w Bolechowicach, Brzezinach, Chęcinach, Kowali i Nowinach. Trasa rajdu mierzyła około 14 kilometrów. – Koniec ulicy i początek lasu to także koniec gminy Chęciny i początek gminy Sitkówka-Nowiny – tłumaczył Grzegorz Pabian. Trasa rajdu prowadziła na przemian przez tereny tych dwóch gmin.
Idziemy niebieskim szlakiem turystycznym im. Edmunda Padechowicza. Rajdowicze zostali podzieleni na dwie kolumny: pierwszą prowadzi Grzegorz Pabian, a drugą przewodnik świętokrzyski Adam Peapsiński, nauczyciel Szkoły Podstawowej w Nowinach.
Jest słonecznie i nad głowami mamy błękitne, bezchmurne niebo. Niestety temperatura rośnie powoli i w chwili rozpoczęcia rajdu, około godz. 9.10, na termometrze są zaledwie 4 stopnie Celsjusza. Do słońca zupełnie nie przystaje porywisty wiatr. Dlatego kaptur lub czapka wydają się obowiązkowymi częściami stroju. Na trasie zaplanowano pięć przystanków dydaktycznych, podczas których Grzegorz Pabian, Adam Pepasiński i Katarzyna Pabian przekazują uczniom informacje dotyczące odpowiednio: budowy geologicznej, historii i przyrody mijanych terenów. Wiedza zasłyszana na trasie przyda się potem uczniom podczas konkursu krajoznawczo-turystycznego.

DIABLIKI
- Te góry mają swoje diabliki. Jeden z nich, którego nazwano Dydek, najpierw mieszkał w Szewcach a potem przeniósł się tutaj – mówił Adam Pepasiński na pierwszym przystanku, między Górą Zelejową a Górą Wsiową. – Płeć Dydka była nieustalona, ale podobno był on piękny. Zwykle zaczajał się na podpitych chłopów wracających z jarmarku w Chęcinach. Podskakiwał, świstał i wyprowadzał chłopów na manowce. Potem w zamian za duszę pokazywał właściwą drogę do domu. Drugi diablik to Smoleń. Daje o sobie znać odwiedzającym Jaskinię Raj. Grzecznej grupie turystów pokazuje się jako postać siedząca na stalagmicie. Jego widok zapewnia szóstki w szkole – opowiadał pan Adam, a dzieciaki słuchały.
Rajdowicze stoją obok grupy drewnianych krzyży. – Być może chowano tu ofiary zarazy, a może są tu mogiły żołnierskie. Tego nie wiemy. Te tereny były ulubionym miejscem wędrówek Stefana Żeromskiego, a ich opis znajduje się m.in. w „Popiołach” – dodał pan Adam.

SZLAKIEM LOTNIKÓW I KRÓLOWYCH
Idziemy Doliną Chęcińską. Po prawo mijamy Górę Wsiową, a potem Żakową. Wieje niemiłosiernie. Z jednej strony mamy linię lasu, a z drugiej - panoramę Pasma Chęcińskiego. Przy kapliczce wypada drugi przystanek.
– Ta dolina była kiedyś górą, ale erozja zrobiła swoje – mówi Grzegorz Pabian. Adam Pepasiński opowiada historię lotników, którzy od 1932 roku uczyli się w szkole szybowcowej w Polichnie. - Na zboczu Góry Żebrowica, którą widzicie, był pas startowy. Dokonano stąd rekordowego przelotu do Bydgoszczy. Szlify szybowcowe zdobywał tu m.in. legendarny pilot myśliwców Stanisław Skalski. W 1992 roku ustawiono tu pomnik lotników, na odsłonięciu którego był Skalski – przypominał pan Adam. – Drugą historią związaną z tym miejscem są postaci królowych: Zofii i Bony, które lubiły wędrować po tych terenach. Podobno królowa Bona zmęczona spacerem, zanurzyła nogi w źródełku u podnóża Góry Laskowej. Wszelkie bóle natychmiast ustąpiły, a źródełko od tamtej pory ma cudowną moc.

W SAMYM PIEKLE
Z wietrznej doliny rajdowicze wchodzą do zacisznego lasu. – Tu proszę iść parami, a czasem w gęsiego. Nie oddalać się od ścieżki, gdyż w odległości kilku metrów od szlaku są otwory szybów górniczych. Można spaść kilkanaście metrów w głąb, to nie żarty – ostrzega Grzegorz Pabian. Trzeba uważać też na motory i kłady. Na ścieżkach widnieją ślady opon. Pod stopami chrzęszczą nam pożółkłe liście. Zimno ustępuje. Po kilkunastu minutach dochodzimy do urwiska, przy którym znajduje się Jaskinia Piekło. To trzeci przystanek. W piętnastoosobowych grupach schodzimy do jaskini.
Grzegorz Pabian: - Jaskinia, którą potocznie nazywa się Piekłem to faktycznie Pomnik Przyrody Nieożywionej Piekło Gałęzickie. Znana była już w średniowieczu, ale pomnik przyrody ustanowiono tu w 1954 roku. Jaskinia powstała w pleistocenie, w wyniku zjawisk krasowych czyli wymywania wapienia przez wodę. Ma 57 metrów długości i kończy się dwoma rozgałęzieniami w lewo i prawo, które biegną ku górze. Na stropie jaskini widać pozostałości szaty naciekowej. Zniszczenia są także efektem wizyt pseudoturystów. Jaskinia obumiera, gdyż nie ma nowych nacieków. Można tu spotkać nietoperze. Szyby górnicze znajdujące się wokół jaskini to efekt wydobywania na tych terenach rud ołowiu i srebra.
Adam Pepasiński: - Skąd nazwa Piekło? Kiedy odkryto sąsiednią Jaskinię Raj, z bogatą szatą naciekową, to prawdopodobnie dla kontrastu, tę jaskinię nazwano Piekłem. Druga hipoteza związana jest z legendą. Mieszkańcy Gałęzic widzieli postacie wylatujące przez szyby górnicze. Sądzili, że to czarty, które lecą niszczyć klasztor na Świętym Krzyżu.
Gmina Chęciny ma w planach zagospodarowanie terenu jaskini Piekło.

NAJWIĘKSZA PODZIEMNA KOPALNIA
O godz. 11.30 opuszczamy Piekło. Wchodzimy znów na teren gminy Sitkówka-Nowiny i niebieskim szlakiem idziemy po stoku Góry Żakowej. Zatrzymujemy się na czwartym przystanku naszej trasy.
Grzegorz Pabian: - Rezerwat Przyrody Nieożywionej Góra Żakowa został ustanowiony w 1999 roku. Zajmuje powierzchnię 50 hektarów. Tu jest cały system podziemnej kopalni rud ołowiu i srebra, najlepiej zachowany w Górach Świętokrzyskich i w całości zlokalizowany na terenie gminy Sitkówka-Nowiny. Trzeba ostrożnie spacerować, gdyż łatwo natknąć się na szyb górniczy. Cały rezerwat porasta las tzw. świetlista dąbrowa.
Katarzyna Pabian opowiada dzieciom o nietoperzach. – Mamy karliki, gacki i nocki, ale wszystkie nietoperze są pod ochroną. To ssaki, które zapadają w sen zimowy – hibernację, ale potrzebują dużej ilości ciepła. Dlatego zawijają się skrzydłami, obniżają metabolizm i gromadzą w koloniach – tłumaczyła Katarzyna Pabian.

W DOLINIE ZELEJOWSKIEJ
Idziemy Pasmem Zelejowskim. Północnym stokiem Góry Wsiowej dochodzimy do Doliny Zelejowskiej. Zatrzymujemy się na polanie. Chwila wytchnienia na picie i posiłek. To także nasz piąty przystanek dydaktyczny.
Adam Pepasiński: - Ten las nosi nazwę Lasu Łazarewicza. Rodzina Łazarewiczów zamieszkiwała dwór w Skibach. Losy rodziny smutnie zakończyła II wojna światowa. Niemcy spalili dwór, a jego mieszkańców wymordowali. Te tereny mają swój niezapomniany urok. Ich opis odnajdziemy m.in. w powieści „Księga urwisów” autorstwa pochodzącego z Kielc Edmunda Niziurskiego. Akcja powieści rozgrywa się w małej wiosce na Kielecczyźnie.
Katarzyna Pabian tłumaczy dzieciom jak można odróżnić jodłę od świerku. Ponieważ będziemy mijać kopiec mrówek przybliża ich życie. – Mrówki żyją w społecznościach. Można wyróżnić trzy formy mrówek: królową, robotnice i żołnierzy – wyjaśnia pani Kasia.

DOLINĄ BOBRZYCZKI DO SZEWC
Przed nami ostatni etap rajdu. Najpierw wzdłuż obwodnicy Kielc, a potem Doliną Bobrzyczki idziemy w kierunku świetlicy w Szewcach. Tam na uczestników rajdu czeka wspaniały żurek i herbata przygotowane przez kuchnię Schroniska Młodzieżowego „Ventus” w Nowinach. W wydaniu posiłków pomagają radny Grzegorz Bryk i Mirosława Górska.
Posilone dzieci przystępują do konkursu krajoznawczo-turystycznego. Pytania sprawdzają ich wiedzę nabytą podczas wędrówki. Po podliczeniu wszystkich punktów okazuje się, reprezentacje których szkół zajmują kolejne miejsca: 1 – Szkoła Podstawowa w Chęcinach (17 pkt.), 2 – Szkoła Podstawowa w Nowinach (15 pkt.), 3 – Szkoła Podstawowa w Kowali (14,5 pkt.), 4 – Szkoła Podstawowa w Brzezinach (13,5 pkt.), 5 – Szkoła Podstawowa w Bolechowicach (11 pkt.).
Uczniom gratulują i wręczają nagrody: Stanisław Barycki – wójt gminy Sitkówka-Nowiny, Grzegorz Toporek – dyrektor Zespołu Obsługi Szkół i Przedszkola w Nowinach, Zbigniew Piękny – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Nowinach oraz Tomasz Gruszczyński – dyrektor Szkoły Podstawowej w Bolechowicach.
- Cieszę się, że po raz pierwszy w naszym rajdzie wzięły udział dzieci z gmin Chęciny i Morawica. Ponieważ gmina Sitkówka-Nowiny razem z tymi gminami tworzy Lokalną Grupę Działania „Perły Czarnej Nidy” chcemy organizować więcej imprez integrujących społeczności naszych trzech gmin – mówił wójt Stanisław Barycki.
Piotr Piestrzyński, piestrzynski@venainfo.pl

  


Wędrówka Doliną Chęcińską w słońcu i wietrze


Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bolechowicach
przed wejściem do Jaskini Piekło


Adam Pepasiński prowadzi uczniów Szkoły Podstawowej w Kowali


Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzezinach


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowinach


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Chęcinach
podziwiają wnętrze Jaskini Piekło


W Dolinie Bobrzyczki drogę przebiegły nam 3 sarny


Wójt Stanisław Barycki wręcza nagrodę zwycięzcom konkursu
- uczniom Szkoły Podstawowej w Chęcinach


Pamiątkowe zdjęcie uczestników rajdu przed świetlicą w Szewcach

 

  

  

  

  

  

  

  

  

« powrót
Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Jakiego rodzaju źródłami energii odnawialenej jesteś zainteresowany?
kolektory słoneczne
pompy ciepła
inne systemy
zobacz wyniki

<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA