Oficjalny Internetowy Serwis Informacyjny  
   Aktualny serwis
° Atrakcje turystyczne
° Imprezy turystyczne
° Informacja turystyczna
° Baza noclegowa
° Warto zobaczyć
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy
Sitkówka-Nowiny
tel. +48 41 347-50-00
nowiny@nowiny.com.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Imprezy turystyczne
MAMY SKARBNICĘ SKAMIENIAŁOŚCI

- Mam nadzieję, że odkrycie zachowań trylobitów przyczyni się do promocji regionu. Kamieniołom Kowala jest skarbnicą skamieniałości. Góry świętokrzyskie, poza niecką na której leży Praga, są drugim obszarem w Europie na którym występuje tak duża różnorodność skał zawierających tak wiele skamieniałości – tłumaczył Adrian Kin, geolog z Łodzi podczas IV Pikniku Geologicznego, który 13 czerwca 2010 r. odbył się w Nowinach. Według Adriana Kina jest szansa, by region świętokrzyski stał się Mekką wszystkich badaczy albo osób zainteresowanych pradziejami.

 

- Witam wszystkich pasjonatów zbierania minerałów i poznawania historii Ziemi. Życzę miłego pobytu na części piknikowej i festynowej – mówił wójt Stanisław Barycki, otwierając IV Piknik Geologiczny.
Tegoroczny piknik był dużo lepszy niż ubiegłoroczny. Bogaty program, wielu interesujących wystawców i równie zainteresowanych zwiedzających. Na pewno do sukcesu pikniku przyczyniły się publikacje prasowe odkrycia na początku 2010 roku zachowań trylobitów z Kowali. Trylobity to wymarłe stawonogi o trójdzielnych pancerzach. To skąd wzięły się ich zastygłe ścieżki znalezione w kamieniołomie Kowala wytłumaczył łódzki geolog Adrian Kin. Właśnie on był gościem honorowym pikniku. Przywiózł swoje okazy skał. Opowiedział o tym, jak doszedł do wyjaśnienia mechanizmu ścieżek trylobitów.

 


Geolog Adrian Kin (z prawej) pokazuje kowalańskie trylobity
przewodnikowi świętokrzyskiemu Adamowi Pepasińskiemu

 

KLUCZ W CHEMOSENSORYCE
- W 1997 roku byłem pierwszy raz w kamieniołomie Kowala na wstępnym rozpoznaniu geologicznym. Potem przyjechałem do Kowali z prof. Andrzejem Radwańskim z Uniwersytetu Warszawskiego. Znaleźliśmy wtedy ścieżki trylobitów, które przeleżały kilkanaście lat w szafie profesora. Wiedzieliśmy, że ich ustawienie w gęsiego jest niezwykłe, ale nie wiedzieliśmy dlaczego. Dlaczego trylobity kroczyły po dnie dewońskiego morza jeden za drugim? – zastanawiał się Adrian Kin. - Dwa lata temu kupiliśmy z narzeczoną kameleona. By go wyżywić musieliśmy hodować świerszcze. Te świerszcze uciekały w czasie karmienia. Podążały zawsze w tym samym kierunku – wody. Szły do łazienki, brodzika. To mnie zaintrygowało. Zacząłem czytać o zjawisku chemosensoryki, które jest powszechne wśród dzisiejszych stawonogów. Wiąże się z rozprzestrzenianiem substancji zapachowych przez stawonogi. Dzieje się tak, gdy chcą pokazać np. kto dominuje w grupie, w przypadkach zagrożenia, gdzie jest pożywienie. Okazuje się, że znalezione w Kowali trylobity były pierwszymi, na których można było przetestować mechanizm chemosensoryki. Mam nadzieję, że to moje odkrycie przyczyni się do promocji regionu. Kamieniołom Kowala jest skarbnicą skamieniałości. Występują tam także muszle głowonogów, muszle łodzików, ramienionogi, małże i mnóstwo innych zwierząt. Są także szczątki ryb pancernych. Teraz chodzimy suchą nogą po terenie, na którym kiedyś było morze o głębokości kilkudziesięciu metrów. Trylobity przychodziły w celach rozrodczych w te okolice. Sex je do was popchnął. A zupełny przypadek, przytrucie ich siarkowodorem, spowodował, że zachowały się w postaci niezmienionej – w ścieżkach – mówił Adrian Kin.
Według niego Góry Świętokrzyskie, poza niecką na której leży Praga, są drugim obszarem w Europie, na którym występuje ogromna różnorodność skał zawierających wiele. skamieniałości.
- Podjęliśmy pewne wstępne kroki, by region świętokrzyski stał się Mekką wszystkich badaczy albo osób zainteresowanych pradziejami – dodał Adrian Kin.

 


Speleolodzy z Łodzi podczas penetracji Jaskini Odstrzelonej w Kowali

 

JASKINIE DLA SPELEOLOGÓW
Podczas pikniku ekspozycję swoich działań na terenie gminy Sitkówka-Nowiny przygotował Speleoklub Łódzki. Jego członkowie od kilku lat penetrują Jaskinię Odstrzeloną, zlokalizowaną w nieczynnej części kamieniołomu Kowala oraz tzw. Schronisko Okopcone w Sitkówce. Oba obiekty nie są dostępne dla turystów.
- Postanowiliśmy się dokopać do jaskini w Kowali. Zaczęliśmy prace w miejscu odstrzelonego stropu jaskini z bardzo ciekawą szatą naciekową. Po wyciągnięciu urobku z komory głównej okazało się, że jaskinia posiada boczne korytarze o długości ponad 20 metrów – opowiadał Maciej Grzelak ze Speleoklubu Łódzkiego. – Jeśli uda nam się sprowadzić georadar sprawdzimy czy jaskinia prowadzi w stronę ściany kamieniołomu. Jeżeli okaże się tak, to jest sens kopać dalej, gdyż odsłania się bardzo ciekawa szata naciekowa.
Dla łódzkich speleologów interesujące jest także tzw. Schronisko Okopcone zlokalizowane w Sitkówce. – Można tam spotkać ciekawe okazy kalcytu. Niestety wejście do schroniska jest systematycznie przysypywane śmieciami przez mieszkańców. Znajdujemy tam także świadectwa kradzieży np. znaki drogowe czy opaloną izolacje ze skradzionych kabli – mówił Maciej Grzelak. W związku z tymi informacjami zdjęcia ze schroniska zainteresowały także policjantów z Nowin. Kradzieże kabli i złomu są jednymi z najczęściej popełnianych przestępstw na terenie gminy.
Speleolodzy z Kielc pokazali jak można się poruszać wewnątrz jaskiń przy użyciu specjalistycznego sprzętu.
Kolekcję skał i skamieniałości prezentował podczas pikniku Roman Gad, nauczyciel z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łopusznie. – Szkolne Koło Turystyczne „Szwendaczek”, które działa w naszej szkole organizuje wycieczki geologiczne. Zbieramy skamieniałości na terenie naszej gminy i innych – mówił Roman Gad. – Przygotowujemy się do utworzenia mini muzeum geologicznego.
Goście pikniku mogli także obejrzeć kolekcję skał i skamieniałości Grzegorza i Pawła Pabianów.

 


Tetrapody na stoisku klubu 4H Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach

 

JĘDZA Z PATROLU PROMUJE GMINĘ
Podczas pikniku swoją premierę miała „Jędza z Patrolu” (w pełnej krasie prezentujemy ją na okładce). Tą niewielką drewnianą figurkę stworzyła Renata Miśkiewicz, nauczycielka plastyki, która obecnie pracuje w Klubie Miniaturka.
- Pomysł zrodził się 7 lat temu, gdy pracowałam w Szkole Podstawowej w Sitkówce. Przyjeżdżały do nas dzieci z Maruszyny Górnej k. Zakopanego. Postanowiłam zrobić figurki czarownicy, z którymi dzieci wróciłyby do domów – wspomina Renata Miśkiewicz. – Przecież cały region świętokrzyski jest związany z czarownicami, nie są przypisane do Łysicy. Jeśli tak, to może być też jędza z Patrolu.
Postać jędzy jest tak interesująca, że może się stać sztandarowym gadżetem gminy Sitkówka-Nowiny. – Na podstawce można umieścić herb gminy – dodaje Renata Miśkiewicz. Postać jędzy może ozdabiać kubki, koszulki, długopisy itp.
Co różni jędzę z Patrolu od sióstr czarownic spod Łysicy? – Na chustce naszej jędzy siedzi biedronka. Wieść gminna niesie, że biedni i głodni mieszkańcy okolic wysyłali biedronki do nieba z prośbami/życzeniami pomocy, a biedronki siadały jędzom na chustkach i szeptały. Jędze jak tylko mogły starały się pomóc mieszkańcom gminy. Podobno nasze czarownice przepadały za gotowaną kapustą z grochem po szewsku i kapustą pieczarską po kowalańsku. Wieczorami widać było blask ognia i błyski dochodzące z góry Patrol. To jędze po udanym dniu bawiły się przy ognisku. Ale czy tak było naprawdę? Tego nie wie nikt – kończy opowieść Renata Miśkiewicz.
Kolejnym pomysłem pani Renaty na promocję gminy są aniołki nowińskie. – Podczas kiermaszu w Tokarni wszyscy pytali mnie skąd są anioły. Tłumaczyłam cierpliwie, że z Nowin. Dlatego mają kwieciste sukienki, bo wokół tyle łąk – tłumaczy Renata Miśkiewicz.

 


Jędza z Patrolu

 

BYŁY TETRAPODY I PREZENTACJE
Podczas pikniku można było obejrzeć prezentacje artystyczne szkół podstawowych z Bolechowic, Kowali i Nowin. Występowała młodzież z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach. Wychowankowie Świetlicy Środowiskowej specjalnie na piknik geologiczny przygotowali makietę kamieniołomu Zgórsko oraz program artystyczny pt. „Konkurs geologiczny”. Był pokaz sekcji karate działającej przy szkole w Bolechowicach.
Szkoły prezentowały swoje osiągnięcia także na stoiskach zlokalizowanych na placu festynowym.
Klub 4H z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach pokazał m.in. gipsowe tetrapody wykonane przez uczniów podczas zajęć. Jak poinformowała opiekunka klubu Jolanta Wykurz na zajęcia uczęszcza 30 uczniów.
Szkoła Podstawowa im. Generała Antoniego Hedy w Kowali prezentowała działania szkoły w zakresie edukacji przyrodniczej i ekologicznej prowadzone w roku szkolnym 2009/2010.
Dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Orląt Lwowskich w Nowinach pokazały przedstawienie ekologiczne pt. „Ratujmy Ziemię”. Na szkolnym stosiku widać było możliwości rozwoju turystyki w naszej gminie. - Do szkolnego klubu 4H należy 55 uczniów, którzy spotykają się raz w tygodniu na zajęciach – wyjaśniła opiekunka klubu Bogumiła Kowalczyk.
Szkoła Podstawowa w Bolechowicach przedstawiła wszystkie firmy swojej działalności. Była informacja o Ognisku Misyjnym, które wspomaga finansowo dziewczynkę z Afryki, oferta Centrum Kształcenia na Odległość na Wsi i prace plastyczne przygotowane przez świetlicę szkolną.
Swoje prace prezentowała także Sekcja Plastyczna Klubu Seniora.
   


Speleolodzy z Kielc w czasie pokazu

 

PIERWSZE NIEOFICJALNE MISTRZOSTWA
PŁUKANIA ZŁOTA W NOWINACH
Podczas pikniku Andrzej Urbański, namiestnik Świętokrzyski Polskiego Bractwa Kopaczy Złota, przeprowadził I Nieoficjalne Mistrzostwa Płukania Złota w Nowinach. Zostały rozegrane tylko kategorii juniorów.
Wyniki chłopców (musieli wypłukać 3 ziarenka złota):
1. Andrzej Lisowski (czas 8’ 36”)
2.
Patryk Lisowski (9’ 42”)
3.
Artur Lisowski (12’ 48”)
4.
Patryk Babiarski (14’50”)
Wyniki dziewcząt (musiały wypłukać 4 ziarenka złota)
1.
Klaudia Jakubczyk (czas 3’ 50”)
2.
Joanna Ranosz (5’ 43”)
3.
Kamila Ranosz (7’06”)
Zwycięzcy dostali dyplomy i certyfikaty.
Za rok odbędzie się kolejny – piąty – jubileuszowy Piknik Geologiczny.
Piotr Piestrzyński

 


Stoiska ze skamieniałościami (od lewej): Grzegorza i Pawła Pabianów
oraz Klubu Szwendaczek z Łopuszna

 


Występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowinach

 


Stoisko uczniów Szkoły Podstawowej w Kowali

 


Stoisko Sekcji Plastycznej Klubu Seniora

 


Stoisko Szkoły Podstawowej w Bolechowicach

 


Prezentacja klubu 4H ze Szkoły Podstawowej w Nowinach

« powrót
Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Jakiego rodzaju źródłami energii odnawialenej jesteś zainteresowany?
kolektory słoneczne
pompy ciepła
inne systemy
zobacz wyniki

<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA