Oficjalny Internetowy Serwis Informacyjny  
   Aktualny serwis
° Atrakcje turystyczne
° Imprezy turystyczne
° Informacja turystyczna
° Baza noclegowa
° Warto zobaczyć
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy
Sitkówka-Nowiny
tel. +48 41 347-50-00
nowiny@nowiny.com.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Imprezy turystyczne
SKAMIENIAŁOŚCI CZYLI HISTORIA ŻYCIA ZAPISANA W SKALE

Karbidówki – górnicze, kolejowe i wojskowe – wycinek swojej kolekcji liczącej 200 eksponatów pokazał Maciej Grzelak ze Speleoklubu Łódzkiego. Te lampy to prawdziwe perełki. Były warsztaty z płukania złota, konkursy geologiczne oraz prezentacje szkół z terenu gminy. 14 czerwca 2009 r. odbył się w Nowinach III Piknik Geologiczny tym razem pod hasłem: skamieniałości czyli historia życia zapisana w skale.

 


Maciej Grzelak (w środku) ze Speleokllubu Łódzkiego prezentuje swoją
kolekcję lamp karbidowych. Obok Konrad Kucała i Marcel Kaliszewski
ze Świetlicy Środowiskowej w Nowinach


Karbidówki Macieja Grzelaka

 

Imprezę rozpoczęło wystąpienie Jerzego Jędrychowskiego autora książki „Świętokrzyski raj geologiczny”. Pan Jerzy miał podczas pikniku swoje stoisko oraz organizował konkurs z wiedzy geologicznej dla dzieci.
Piknik Geologiczny otworzył wójt gminy Stanisław Barycki.
– W tym roku postawiliśmy na aspekt edukacyjny. Stąd w programie tyle ciekawych prezentacji przygotowanych przez uczniów i nauczycieli ze szkół z terenu gminy – tłumaczył Grzegorz Pabian, pomysłodawca pikniku.

 


Piknikowe prezntacje szkół odbywały się na scenie

 

Występy, występy, występy...
Pierwsze było przedstawienie pt. „W wiejskiej chacie” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Nowinach pod opieką: Renaty Krzysiek – Nowakowskiej i Aliny Wiśniewskiej. Wystąpił również zespół wokalny „Pantarei” pod opieką Alicji Lasoty.
Szkoła Podstawowa w Bolechowicach przyjechała na piknik z przedstawieniem pt. „Bolechowice to widać, słychać. To my”, nad którym uczniowie pracowali pod opieką Justyny Wielgus.
Podczas imprezy nie zabrakło grup tanecznych „Styl” pod opieką Lidii Jędrochy i „Świetlików” pod opieką Edyty Szwed i Justyny Golmento - Bobrowskiej oraz chóru przygotowanego przez Marzenę Pitulę – wszyscy ze Szkoły Podstawowej w Nowinach. Widzowie mogli także obejrzeć przedstawienie „Bezpieczni i modni”, którego przygotowanie nadzorowali nauczyciele Dorota Świtowska, Bogumiła Kowalczyk, Mirosław Sikora i Adam Pepasiński.
Od trzech lat partnerem pikniku jest spółka Wodociągi Kieleckie. Firma zorganizowała dla uczestników pikniku konkursy z nagrodami.
Jak zawsze aktywnie w pikniku wzięły udział dzieci ze Świetlicy Środowiskowej w Nowinach. Zaprezentowały przedstawienie pt. „Konkurs geologiczny” pod opieką Joanny Plutki i Magdaleny Świąder.
Muzycznie piknik okrasiły występy zespołu Młode Orły i Laked.

 

 

Stoiska i prezentacje
Tradycją pikniku stało się zbudowanie na placu festynowym w Nowinach górniczego miasteczka. Płukanie złota odbywało się pod fachowym okiem członków Świętokrzyskiego Klubu Płukaczy Złota. Ci, którzy zdecydowali się na lekcję płukania złota na misie otrzymywali specjalny dyplom z podpisem samego namiestnika Andrzeja Urbańskiego.
 


Warsztaty z płukania złota

 

Karbidówki – górnicze, kolejowe i wojskowe – wycinek swojej kolekcji liczącej 200 eksponatów pokazał na pikniku w Nowinach Maciej Grzelak ze Speleoklubu Łódzkiego. Te lampy to prawdziwe perełki. Maciej Grzelak od 1989 roku chodzi po jaskiniach, a teren gminy Sitkówka-Nowiny należy do jego ulubionych zakątków w Polsce.
Stoisko promocyjne z zakresu edukacji przyrodniczej i regionalnej przygotowała Szkoła Podstawowa w Kowali pod opieką Marzeny Pabjan.Klub 4H z Zespołu Szkół Ponadpodstawowych pod opieką Jolanty wykurz przybył na piknik z ze swoją prezentacją oraz wystawą minerałów Tomasza Marca.
Szkoła Podstawowa w Bolechowicach zaprezentowała poster – „Największe prehistoryczne zwierzęta żyjące na ziemi” oraz wystawę skał i minerałów gminy Sitkówka-Nowiny i okolic” – przygotowanie Katarzyna Pabian.
Malowane butelki i obrazy – wszystko „made hand” – przygotowały panie z Sekcji Plastycznej Klubu Seniora w Nowinach.
Wystawę skał i minerałów oraz prac plastycznych przygotowała Świetlica Środowiskowa, a Szkoła Podstawowa w Nowinach – wystawę dotycząca edukacji przyrodniczej i ekologicznej własnego Klubu 4H.
Kolejny piknik odbędzie się za rok.
Piotr Piestrzyński

 


Jerzy Jędrychowski (z lewej) prowadzi konkurs geologiczny dla uczniów.
- Pytania były związane z gminą, regionem i Parkiem Chęcińsko-Kieleckim
- tłumaczył pan Jerzy


Panie z Sekcji Plastycznej Klubu Seniora prezentowały i sprzedawały
podczas pikniku ozdobione przez siebie butelki i własnoręcznie namalowane
obrazy
 
 

  

« powrót
Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Jakiego rodzaju źródłami energii odnawialenej jesteś zainteresowany?
kolektory słoneczne
pompy ciepła
inne systemy
zobacz wyniki

<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA