Oficjalny Internetowy Serwis Informacyjny  
   Aktualny serwis
° Atrakcje turystyczne
° Imprezy turystyczne
° Informacja turystyczna
° Baza noclegowa
° Warto zobaczyć
sławni ludzie z naszej gminy
  

Urząd Gminy
Sitkówka-Nowiny
tel. +48 41 347-50-00
nowiny@nowiny.com.pl
Ranking stron
www.gmina.pl
- zagłosuj >>
Imprezy turystyczne
II RAJD JESIENNY

Prawie 130 osób wzięło udział w drugim Rajdzie Jesiennym. – Tym razem trasa wyprawy prowadziła oznakowanym szlakiem turystycznym im. Edmunda Podechowicza, od pomnika w Szewcach przez Dolinę Bobrzyczki, KamieniołomSzewce oraz Górę Ołowiankę, a zakończyła się przed szkołą w Szewcach – relacjonował Grzegorz Pabian z Centrum Informacji Turystycznej Gminy Sitkówka-Nowiny.

Rajd odbył się 14 września 2007 roku. Wzięli w nim udział uczniowie klas szóstych oraz ich opiekunowie ze szkół podstawowych w Bolechowicach, Kowali, Nowinach i Sitkówce.
Pożytki z takiego rajdu dla naszej młodzieży są wielorakie. Młodzi ludzie poznają walory turystyczne gminy, miejsca o których może się mówi, ale rzadko odwiedza. Poznają historię gminy, jej budowę geologiczną i przyrodniczą. Dowiadują się, jak ważną i bogatą na mapie szlaków turystycznych jest tak mała gmina, jak Sitkówka-Nowiny. Niebagatelną rolę odgrywa też możliwość integracji uczniów.

Na trasie w okolicach Szewc

Rajd rozpoczął się o godz. 9 pod pomnikiem w Szewcach. Do szkoły w Nowinach jego uczestnicy dotarli około godz. 13. Tu na młodzież czekało coś dla ciała i dla ducha, z tym że dla ducha było wcześniej. Podobnie jak w roku ubiegłym odbył się konkurs krajoznawczo - turystyczny z wiadomości przekazanych w trakcie rajdu. Konkurs składał się z części: geologicznej, przyrodniczej i historycznej. Trzyosobowe reprezentacje każdej szkoły musiały odpowiedzieć m.in. na pytania:

- Na górze Okrąglica znajduje się kamieniołom. Jak się nazywa i co w nim wydobywano?

- Jaki ciekawy obiekt turystyczny znajduje się w górze Malik?

- Jak nazywa się góra położona na południe od Zawady i jaką rudę tam wydobywano?

- Proszę podać nazwy 5 krzewów porastających okoliczne góry?

Pytania układali: Grzegorz Pabian, Katarzyna Pabian i Adam Pepasiński. Najlepiej odpowiedzieli na nie uczniowie Szkoły Podstawowej w Nowinach: Wiktor Gruszczyński, Martyna Glock i Katarzyna Słowińska (zdobyli 19,25 pkt na 21 możliwych).

Pełne wyniki konkursu były następujące:

I – SP Nowiny

II – SP Bolechowice

III – SP Sitkówka

IV – SP Kowala

Zwycięzcom konkursu nagrody i pamiątkowe statuetki wręczał wójt gminy Stanisław Barycki.

Potem było coś dla ciała czyli wspaniały bigos z pieczywem przygotowany przez kuchnię Schroniska Młodzieżowego w Nowinach. Dzięki zabiegom Mirosławy Górskiej, ze Świetlicy w Szewcach, która dwoiła się i troiła, wszyscy uczestnicy rajdu zostali ugoszczeni po królewsku.

U podnóża Ołowianki

Podczas pobytu pod szkołą Adam Pepasiński, polonista z Nowin a zarazem Przewodnik Świętokrzyski przedstawił zebranym unikalne informacje o rodzinie Aleksandra Gieruszki, oficera Armii Krajowej pochowanego na skraju lasu w Szewcach, kilkaset metrów od budynku szkoł

« powrót
Pytania do Wójta Odpowiedzi Wójta
 
SONDA
Jakiego rodzaju źródłami energii odnawialenej jesteś zainteresowany?
kolektory słoneczne
pompy ciepła
inne systemy
zobacz wyniki

<<   Marzec   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

MAPA SERWISU
STATYSTYKA